TOPlist

Aplikace Potraviny na pranýři hlídá kvalitu potravin

Potraviny na pranýři

Množství potravin, velký výběr, skutečně zajímavé slevy, plné regály sladkostí a přepravky se zeleninou. To všechno jsou nemalá lákadla pro nás všechny, ale co když jde kvalita těchto potravin stranou?

Nechcete se nechat napálit a mnohdy i lehce přiotrávit potravinami zakoupenými v oblíbeném obchodním řetězci či asijských potravinách u vás na rohu? Informujte se předem, zda ingredience na přípravu rodinné večeře či oblíbené víno je skutečně kvalitní. Každý z vás nakupuje několikrát týdně, a proto se všichni můžeme považovat za agenty v civilu. Narazíte-li na zboží, které svou vůní připomíná špinavé prádlo, hraje všemi barvami nebo se na něm vyskytují broučci a houbičky, můžete tuto informaci samozřejmě sdílet přátelům na FB. K čemu to však bude?

Společensky odpovědnější je svou negativní zkušenost předat rovnou při nakupování na příslušný orgán k  prošetření. Tímto správním orgánem je pak samotná Státní zemědělská a potravinářská inspekce, takže váš podnět dopadne na půdu nejúrodnější.

Potraviny na pranýři

Aplikace Potraviny na pranýři není nijak složitá a informace z ní jsou jasné a stručné.  Po nainstalování se možná stanete,  jako většina uživatelů, pouze čtenářem kuriozit, které inspekce během svých kontrol objeví.

V opačném případě pak s sebou nosíte účinný nástroj na záznam nekvalitních výrobků a postih jejich výrobce či prodejců na úrovni celé republiky či konkrétním regionu vašich pravidelných nákupů.

 Aktuality z pranýře

 V sekci Aktuality jsou informace řazeny podle poslední kontrolované potraviny na území celé ČR. Ale samozřejmě je zde i možnost hledání ve vašem okolí, což umožní lépe poznat skutečnou hrozbu vašeho zdraví.

Ať už zvolíte jednu nebo druhou variantu, vždy zjistíte, kdo byl tím kontrolovaným prodejcem, co bylo předmětem prodeje + kategorii, do které se potravina zařazuje. Po otevření detailu se můžete dočíst, proč potravina neuspěla v testu. Někdy máte pocit, že čtete chemickou učebnici, jindy se dozvíte, kterým broučkům a plísním naše potraviny také chutnají.

Ikony, které doprovázejí potraviny už v prvním náhledu hovoří vcelku jasně.

Žlutým symbolem jsou označeny “nejakostní potraviny”, tedy něco, co by nám zřejmě nechutnalo.

Oranžová značka říká, že jsme se od výrobce nechali nachytat a kupujeme “falšované potraviny” – tady však nemluvíme pouze o tom, že jsme nekoupili např. pivo s obsahem alkoholu 3,5 % nýbrž jen 2,9 %, ale jedná se o závažné zamlčení některých přísad či chemikálií, které se k výrobě využívat nesmějí, tedy jsou pro nás zdravotním rizikem.

Červenou značkou symbolizující “nebezpečné” potraviny pak inspekce hodnotí ty, u kterých byl překročen hygienický limit nebo obsahují stopy skořápek, skla, cizorodých předmětů či živých organismů.

Potraviny na pranýři

Pokud jste takovou potravinu v obchodě našli, není nic jednoduššího, než podat skrze aplikaci podnět k prošetření.

K podnětu lze přiložit základní informace o provozovně, kde jste se s takovým výrobkem setkali, a samozřejmě vše zdokumentovat pořízenou fotografií z vašeho mobilního telefonu.

Tady vaše aktivita končí a o vše ostatní by se měla postarat kontrolní inspekce.

Potraviny na pranýři
Potraviny na pranýři

Honza Dvořák
O Autorovi - Honza Dvořák

Jako vášnivý motorkář se každý rok proháním po evropských silnicích a objevuji nepoznané průsmyky v horských oblastech Alp a Dolomit, sem tam zamířím na otočku… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)